fbpx

tu znajdziesz sens

Szukasz wsparcia, bo trudno Ci znaleźć satysfakcję w życiu? A może nie umiesz poradzić sobie z trudną sytuacją, która Cię spotkała? Lekarz zasugerował, że Twoje problemy ze zdrowiem mogą być związane ze stresem?

Konsultacje wstępne

Podczas kilku pierwszych spotkań opowiesz, co się u Ciebie dzieje a terapeuta zapyta o szczegóły. Porozmawiamy o tym, co jest dla Ciebie najlepszą metodą wsparcia. Możesz otrzymać zalecenie konsultacji z psychiatrą lub lekarzem innej specjalności, rekomendację co do nurtu psychoterapii lub propozycję odbycia terapii grupowej.

Pierwsze spotkania to czas na wyjaśnienie, jak przebiega psychoterapia oraz przekonanie się, jak czujesz się w kontakcie z psychoterapeutą.  

Kontrakt                   

Po wywiadzie okazuje się, że psychoterapia może pomóc w rozwiązaniu problemu, z którym się zgłaszasz a Ty decydujesz się na jej podjęcie? W takim razie czas na zawarcie kontraktu.

Ustalimy wspólnie spodziewany cel i efekty psychoterapii, czas jej trwania, zasady pracy i opłaty.

W większości przypadków możesz się spodziewać ustalenia, że sesje terapii będą odbywać się co tydzień, zawsze o tej samej porze.

Proces psychoterapii

Po ustaleniu kontraktu przejdziesz do zasadniczej części psychoterapii – sesji terapii.

Do sesji nie musisz się przygotowywać.

Mówisz o rzeczach, które Cię w tej chwili poruszają, a psychoterapeuta łączy to z celem, z którym zgłaszasz się na terapię.

Systematyczna praca podczas sesji pomoże Ci dostrzec schematy działania, przyjrzeć się trudnym emocjom i przeanalizować ważne dla Ciebie relacje. 

Sprawdź najczęściej zadawane pytania 

Psychoterapia - dla kogo?

Każdy może zgłosić się na psychoterapię, kiedy doświadcza cierpienia. Podczas wywiadu wstępnego psychoterapeuta omówi z Tobą, czy psychoterapia jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu, z którym się zgłaszasz.

Na czym poleca psychoterapia?

Psychoterapia dąży do zmiany w obszarze myśli, emocji i zachowania. Podczas sesji analizujemy Twoje przekonania, schematy działania, emocje związane z tym, co dzieje się w Twoim życiu. Dzięki ujawnieniu konfliktów wewnętrznych i przeżyciu związanych z nimi emocji, możliwa staje się zmiana.

Jak wygląda psychoterapia?

Podczas konsultacji wstępnych psychoterapeuta zbiera informacje o problemie, z którym się zgłaszasz oraz o Twoim funkcjonowaniu. Później sesje psychoterapii rozpoczynasz Ty, dzieląc się tym, co najbardziej Cię porusza. Psychoterapeuta wysłuchuje Cię, pomaga zrozumieć konflikty wewnętrzne oraz zajmuje się emocjami, które w związku z nimi przeżywasz.

Czy muszę się przygotować do pierwszego spotkania?

Nie musisz się przygotowywać. Wystarczy, że opowiesz, co takiego się dzieje, że się zgłaszasz. Możesz się spodziewać, że psychoterapeuta poprosi Cię o dodatkowe informacje dotyczące Twojego życia i zdrowia, aby zrozumieć problem, z którym przychodzisz.

Ile czasu trwa psychoterapia?

Psychoterapia może trwać kilkanaście sesji, na przykład, jeśli zgłaszasz się w kryzysie i potrzebujesz wsparcia w przeżyciu trudnych emocji. W większości przypadków będzie to jednak proces trwający powyżej kilku miesięcy, ponieważ wprowadzenie trwałych zmian wymaga dotarcia do głębokich przekonań i emocji.

Jak często są sesje?

Sesje odbywają się raz w tygodniu. Może się zdarzyć, że psychoterapeuta zaproponuje Ci intensywniejszą pracę i sesje, które odbywają się częściej.

Ile kosztuje sesja?

Aktualną cenę za sesję znajdziesz w zakładce „kontakt”.

Czy będą zadania domowe?

W psychoterapii integratywnej nie prosimy o wykonywanie zadań domowych. Jeśli chcesz pracować między sesjami, możesz spytać psychoterapeutę o rekomendację ćwiczeń, które możesz wykonywać.

Kto prowadzi psychoterapię?

Psychoterapię prowadzi psychoterapeuta, czyli osoba, która posiada wykształcenie wyższe, ukończyła co najmniej 2 rok 4-letniego szkolenia dla psychoterapeutów i pracuje pod nadzorem bardziej doświadczonego psychoterapeuty (superwizora).

Jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą?

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia zdobywając tytuł psychologa a psychoterapeuta to osoba, która po studiach (najczęściej psychologicznych, ale niekoniecznie) ukończyła dodatkowe 4-letnie szkolenie dla psychoterapeutów, przygotowujące do prowadzenia psychoterapii w określonym nurcie terapeutycznym.

Co to znaczy, że psychoterapeuta pracuje pod superwizją?

Praca każdego psychoterapeuty jest nadzorowana przez doświadczonego psychoterapeutę (superwizora). Superwizja służy monitorowaniu jakości pracy psychoterapeuty.

Co to znaczy, że psychoterapeuta jest w trakcie szkolenia albo w trakcie certyfikacji?

Psychoterapeuta jest obowiązany podjąć pracę z pacjentami w trakcie szkolenia, po ukończeniu co najmniej 2-go roku 4-letniego szkolenia. W tym czasie jest “psychoterapeutą w trakcie szkolenia”. Po ukończeniu 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego psychoterapeuta przygotowuje się do uzyskania certyfikatu niezależnej instytucji zrzeszającej psychoterapeutów – w tym czasie jest “psychoterapeutą w trakcie certyfikacji”.

Kiedy zakończyć psychoterapię?

Czujesz, że cele, które zostały ustalone dla procesu psychoterapii są osiągnięte, funkcjonujesz stabilnie i dobrze radzisz sobie z kryzysami? To może być czas na rozmowę o zakończeniu psychoterapii.

Czy mogę przerwać psychoterapię?

W każdej chwili możesz podjąć decyzję o zakończeniu psychoterapii. W takiej sytuacji umawiamy się na spotkanie zamykające proces.